verze pro tisk

Historie a tradice českého lázeňství

7. duben 2011

Lázeňství v českých zemích má ohromnou tradici. Podobě lázní se během vývoje značně změnila, zkvalitnily se služby a také přibylo velké množstvích nových lázeňských center a měst.

Tradiční lázně

Mezi nejstarší lázně v České republice není přesně zmapována. Pokud bychom se orientovali dle historických nálezů, mohli bychom se dopátrat toho, že v oblasti Teplic se přírodní léčivé zdroje využívali již za dob Římanů. To je však jen domněnka, kterou ponechme na historicích a archeolozích.

Moderní historie českého lázeňství spadá spíše až do 18. století, kdy se začalo šířit větší povědomí o léčebných účincích pramenů a vod. Během relativně krátké doby zde vznikly lázně, které byly věhlasné nejen v našich luzích a hájích, ale doslova po celé Evropě.

Za jedny z prvních lázní a vodoléčebný ústav lze považovat například lázně v Jeseníku, které byly založeny Vincenzem Priessnitzem již v roce 1822. Později pak byly založeny lázně v Západních Čechách i mnoha dalších oblastech naší země. Věhlas českých lázní jen dokazuje fakt, že se sem jezdily léčit i takové osobnosti, jakými byli například skladatel Johann Wolfgang Goethe, císařovna Marie Terezie či například také ruský car Petr Veliký.

Váhu českého lázeňství a rozvoje vědy v oblasti vodoléčby a různých dalších lázeňských procedur dokazuje rovněž to, že se zde začalo poprvé v celé Evropě přednášet o vodoléčbě na univerzitách.

Současnost českého lázeňství

I dnes mají české lázně slušný ohlas po světě. Kdo žije v centru či okolí Karlových Varů, dobře ví, že se zde v místních lázních a na kolonádě promenuje velké množství zahraniční klientely, která si užívá nejen příjemného prostředí Západních Čech, ale zejména se podrobuje místním léčebným procedurám. Karlovy Vary jsou dnes známy opravdu všude. Kromě nich však čeští i zahraniční pacienti i turisté hojně využívají mnohé další lázně a je jich, vzhledem k relativně malé rozloze našeho území, opravdu hodně. Za všechny jmenujme například Bělohrad, Konstantinovy Lázně, Janské Lázně, Jeseník, Teplice nad Bečvou, Teplice v Čechách, Kynžvart či Mariánské Lázně.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

bf4aJb02GD

sobota, 14. leden 2017
05:13

Ooh, that sounds like a great idea, Maryann! I&;2817#m probably an hour or so south of Il Cedro (Cherrye will probably have a better idea than me of timings), but I’m sure we can organise a day out somehow. How exciting!


posted by: bf4aJb02GD [Odpovědět]

bHlevKMFCUB

čtvrtek, 26. březen 2015
10:52

you are truly a excellent weamsbter. The site loading pace is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork. you have performed a wonderful process on this matter!


posted by: bHlevKMFCUB [Odpovědět]