verze pro tisk

Janské Lázně

28. březen 2011

Světoznámé lázeňské městečko Janské Lázně se nachází v srdci nejvyšších českých hor – Krkonoš. Rozkládají se na úpatí 1 299 metrů vysoké Černé hory. Na vrcholek hory vede přímo z městečka moderní kabinová lanovka.

Teplý pramen vytékající pod Černou horou byl podle údajů kronikářů objeven již v roce 1006 zbrojnošem Janem z Chockova, po němž dostal i jméno – Janův. První historický zápis o Janských Lázních se objevil v roce 1300 jako součást zemských desek o majetku rodu Silbersteinů. Jejich majetek však byl po bitvě na Bílé hoře roku 1621 zkonfiskován a novým majitelem se stal Albrecht z Valdštejna. Tomu však nevydržel příliš dlouho – od roku 1675 získává Janské Lázně Jan Adolf Schwarzenberg, který měl nemalý vliv na rozvoji lázní. Nechal u pramenů postavit první lázeňskou budovu.

Světový věhlas přinesla Janským Lázním studie doktora Oskara Baudysche z Yaleské univerzity, kterou provedl v roce 1920. Analýza pramene prokázala, že voda má podobné složení jako ve Warm Springs ve státě Georgia v USA, kde se specializují na léčení následků po obrnách, zejména po dětské obrně. Od roku 1935 se v Janských Lázních začali s velkými úspěchy léčit pacienti po obrně a lázně si získaly renomé po celém světě.

Léčivé prameny a jejich účinky

Termální prameny vyvěrají ve výšce 615 m n. m. Voda o teplotě 27,5 °C se odebírá z Janova a Černého pramene. Oba prameny jsou hluboké cca 50 metrů a najdete je hned pod budovou léčebny Lázeňský dům. Mineralizace vody je 300 mg/l s vysokým podílem vápníku.

Voda má prokázané léčebné účinky na onemocnění obrnou a další nervové nemoci, dále na stavy po operacích a poraněních nervové soustavy, problémy pohybového aparátu (například skolióz, poúrazových stavů) nebo i na popáleniny.

Lázeňské domy

Hlavními lázeňskými budovami jsou Lázeňský dům a Janský dvůr, které jsou propojeny spojovací chodbou. Obě se nacházejí přímo v lázeňském centru a většinou disponují 2-lůžkovými pokoji. V Lázeňském domě jsou ordinace lékařů, rehabilitační oddělení, elektroléčba, balneoprovoz a jídelna. V Janském dvoře je centrální přijímací kancelář, non-stop recepce a 2 jídelny.

K dalším ubytovacím kapacitám patří depandance Čechie, Bellevue, Evropa, Réva, Slovan a Terra, které jsou od lázeňského centra vzdáleny v rozmezí 3-7 minut chůze. Veškeré procedury probíhají v Lázeňském domě a Janském dvoře a stravování je zajištěno v centrální jídelně Centrum.

Nabídka wellness a procedur

K procedurám poskytovaným v Janských Lázních patří léčebná tělesná výchova (například cvičení na míči či na rotopedu, posilování, reflexní cvičení nebo reflexní masáže), fyzikální terapie (využívá působení fyzikálních vlastností na lidský organismus, například elektroléčba, biotronová lampa, magnetoterapie, parafínové zábaly či kyslíková terapie) a balneoterapie (léčba založená na využití termální vody).

V lázeňském centru se nacházejí dva bazény s termální vodou – velký a malý. V malém bazénu je voda přihřívána na teplotu 36 °C. Za Lázeňským domem je pak umístěn rehabilitační termální bazén s protiproudem, masážními a perličkovými lůžky, dále jsou tu dvě vířivky. V balneoprovozu jsou kromě vířivek ještě uhličité koupele.

Možnosti výletů a kulturního vyžití

Míst vhodných pro výlet je v okolí více než dost – jste přece v Krkonoších! Z mnoha zmiňme například blízkou Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn, Harrachov, odkud si můžete vyjet na krkonošské vrcholky lanovkami. Autem se můžete vydat třeba do nedalekého ZOO ve Dvoře Králové, k baroknímu zámku Kuks či na pískovcové skály v Adršpachu.

V malém sále v Janském dvoře můžete navštívit různé koncerty či přednášky. Ve městě je dále knihovna a kino, kde se konají také divadelní představení. Od června do září se pak pořádají promenádní koncerty v prostoru před Kolonádou.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!