verze pro tisk

Lázně Bělohrad

20. duben 2011

Městečko Lázně Bělohrad se nachází nedaleko měst Hořice a Nová Paka. Díky své poloze v podhůří Krkonoš je velmi oblíbené. Anenské slatinné lázně, které se zde nacházejí, začaly psát svou historii před více než sto dvaceti lety.

Historie lázeňství

Základ lázním dala hraběnka Anna z Assenburgu, která v roce 1885 objevila léčivé účinky rašeliny. Po této hraběnce také lázně dostaly své jméno. O tři roky později se začalo se slatinnými koupelemi. V roce 1891 byl postaven první velký lázeňský pavilon. Poté, co byl objeven minerální pramen, začala obliba lázní růst. Během 60. let vznikaly nové lázeňské stavby. Jednotlivé domy a hotely však byly propojeny krytou lávkou až v roce 2008.

Co se v Lázních Bělohrad léčí

Zdejší lázně se zabývají léčbou pohybového aparátu, zejména bolestí zad, kloubů, páteře, revmatickými chorobami a pooperační péčí. Na lázeňské klinice působí mnoho zkušených lékařů a fyzioterapeutů. Klinika se věnuje zvlášť dětem a dospělým. Před třemi lety se v Lázních Bělohrad začalo s léčbou gynekologických problémů u dívek ve věku 6-15 let. Léčivým pomocníkem je právě místní sirná slatina, která se používá ve formě teplých zábalů v oblasti beder a podbřišku.

Ubytování v Lázních Bělohrad

Ubytovat se můžete v jednom ze tří zrekonstruovaných hotelů (Grand, Janeček, Anna-Marie), nebo můžete využít některý z penzionů a vilek. Nejstarší hotel, Grand, pochází ze 40. let. Jeho součástí je vyhřívaný bazén. Ubytovací kapacita je 87 lůžek.

Naproti hotelu Grand se nachází Vila Stefanie. Ta je zařízena pro nejnáročnější klienty. Klade se důraz na klid a soukromí, proto také disponuje pouze 14 lůžky.

Ubytovat se můžete také ve Spa resortu Tree of Life. V tomto novém objektu je poskytováno mnoho lázeňských i wellness procedur. V těsné blízkosti Spa resortu se nachází krásný park s jezírkem, který je vhodný pro klidné procházky.

Léčebné programy a procedury

Léčebné programy jsou většinou 3-4 týdenní, podle toho, jak navrhne lázeňský lékař. Léčebných pobytů je v Lázních Bělohrad celá řada, např. Klasik (minimálně 6 dní, a 3 procedury denně), Komfort (minimálně 6 dní, 4 procedury denně). Speciální je program Natur, kdy jste v lázních 7 dní, a absolvujete 10 procedur, zejména s využitím slatiny. Dále jsou v nabídce relaxační programy, programy pro seniory, a programy napomáhající léčbě ženské sterility. Také za wellness pobytem můžete přijet.

Co se týče procedur, nejčastěji jsou využívány:

  • obklady
  • koupele (perličková, podvodní, přísadová, uhličitá aj.)
  • zábaly
  • kryoterapie
  • speciální tělocvik
  • masáže

Kultura

Co se týče kultury, Lázně Bělohrad velmi často pořádají nejrůznější besedy, zejména cestopisné. Oblíbené jsou koncerty, ať už vážné hudby, sborů, nebo jednotlivých umělců. V Lázních Bělohrad se také koná mezinárodní folklórní festival Slavnosti písní a tanců. Klienti lázní mají také možnost účastnit se různých kurzů, ať už se jedná o malování, výrobky z pedigu, nebo výrobu šperků. Ve městě jsou k dispozici kavárny, výstavy, kino nebo diskotéky.

Volný čas a výlety

Volný čas můžete strávit výlet po okolí, sportem, nebo relaxací v lázeňském parku. K dispozici je minigolfové hřiště, hřiště na petanq, tenisové kurty, vyhřívaný bazén, sauny, půjčovna kol a hůlek nordic walking. Z lázeňského komplexu jezdí do centra lázeňský autobus.

Protože se Lázně Bělohrad nachází nedaleko Krkonoš, tipů na výlet je mnoho. Ať už města Nová Paka, Dvůr Králové a jeho ZOO, nebo delší výlet do krkonošských vesniček. Velmi blízko se nachází také Prachovské skály, zřícenina hradu Trosky, zámek Hrubá Skála, nebo Kuks. Okolí je skutečně malebné.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!