verze pro tisk

Lázně Jáchymov

6. květen 2011

První radonové lázně světa – to jsou Lázně Jáchymov proslulé svou poklidnou atmosférou. Jak vznikly? Co se zde léčí? Podívejte se s námi blíže na tyto unikátní lázně, které najdete v hlubokém údolí Krušných hor, severně od Karlových Varů.

Popis místa

První setkání s léčivou radonovou vodou zažili horníci, a to když roku 1864 dobývali na dole Svornost rudu v půlkilometrové hloubce a najednou vytryskl silný pramen vody, která šachtu postupně zatopila. Lázeňské město se z Jáchymova stalo však až po objevu manželů Curieových. V roce 1911 zde byla otevřena první lázeňská budova, do které je léčivá voda svedena z dolu několikakilometrovým potrubím.

Vynikající léčebné účinky zdejší vody začaly do Jáchymova přitahovat významné osobnosti z celé Evropy. Díky tomu došlo k rozmachu města, v roce 1912 byl postaven lázeňský hotel Radium Kurhaus (dnes Radium Palace) a poté začaly přibývat další lázeňské domy. Radiové Lázně Jáchymov došly světové proslulosti a dodnes patří k těm nejúčinnějším na světě. Nikde jinde totiž nenajdete lázně s tak vysokým obsahem radonu na litr vody.

Léčivé prameny a jejich účinky

Radonové minerální vody mají vysoký obsah radioaktivního plynu radonu, který je zdrojem měkkého alfa záření, což má celkový intenzivní účinek na lidský organismus. Zdejší prameny jsou vynikající především při léčbě nemocí pohybového aparátu (artrózy, revma, Bechtěrevova choroba), různých poúrazových stavů nebo také nemocí nervového systému či kožních nemocí. Stejně tak vylepšují stavy u nemocných cukrovkou nebo dnou.

Kompletní léčbu dnes zajišťuje společnost Léčebné lázně Jáchymov, a.s. Procedury probíhají hlavně formou celotělových vanových koupelí. Radonové koupele mají značný protizánětlivý a analgetický efekt a přináší tak dlouhodobou úlevu od bolestí. Výrazně zlepšují hybnost kloubů, zvyšují obranyschopnost organismu, pozitivně ovlivňují hodnoty krevního tlaku a zlepšují prokrvení. Léčba je zajišťována také různými druhy hydroterapie či masáží.

Wellnes a relax

V Jáchymově bylo v roce 2009 otevřeno Aquacentrum Agricola, kde kromě plaveckého bazénu o délce 25 metrů najdete Kneippův chodník, rehabilitační bazének, masážní whirlpool vanu, tobogán, venkovní terasu, finskou saunu či parní box. Dále zde naleznete solnou jeskyni, kryokabinu a útulnou kavárnu. Odpočinout si můžete také při masáži lávovými kameny, klasické či čokoládové masáži.

Možnosti ubytování

V Lázních Jáchymov si můžete zajistit léčebný, relaxační i víkendový wellness pobyt. Nabídka ubytování je zde opravdu pestrá – ať už ve 4 lázeňských hotelech Radium Palace****, Akademik Běhounek ***A, Curie*** či Praha***, či v lázeňském domě Elektra*** nebo v jeho 5 depandancích Astoria***, Lužice***, Jitřenka***, Dalibor*** a Dagmar***.

Kulturní a sportovní vyžití

K léčebnému pobytu nedílně patří kultura a společenský život, kterého v Jáchymově budete mít opravdu dostatek. Stejně tak jako aktivního sportovního vyžití, kdy můžete například vyrazit na túry do krásné okolní přírody.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!