verze pro tisk

Lázně Poděbrady

18. duben 2011

Město Poděbrady se nachází jen 50 kilometrů od Prahy. Díky této poloze je častým cílem návštěvníků. Lidé sem jezdí nejen do lázní, ale také relaxovat, sportovat, nebo se zabývat historií. Polabská nížina, ve které se město rozkládá, nabízí každému něco. Městu dominuje zámek, původně ze 13. století.

Historie lázeňství

Lázeňství má v Poděbradech skutečně dlouhou historii. První malé lázničky zde byly otevřeny již v 17. století. Poté až v roce 1908 byly vysvěceny první Knížecí lázně. Specializovaly se na léčbu srdečních chorob. Po několika letech se lázně dostaly pod správu města, a začaly se rozšiřovat. V roce 1926 v Poděbradech vznikl První vyšetřovací a léčebný ústav, kde působil i zakladatel a první prezident České kardiologické společnosti, prof. Dr. Václav Libenský. Během II. světové války lázeňství upadalo, a znovu se lázně začaly probouzet po roce 1989. Vznikla společnost Lázně Poděbrady, která celý komplex spravuje dodnes.

Co se tu léčí

Jak již bylo řečeno, lázně Poděbrady se specializují zejména na onemocnění kardiovaskulárních systému. Jedná se o například léčbu vysokého krevního tlaku, cévních chorob, nebo regeneraci po infarktu myokardu. Dále se v Poděbradech léčí poruchy látkové výměny (cukrovka, ale i obezita) a v neposlední řadě také onemocnění pohybového aparátu, zejména páteře.

Lázně Poděbrady poskytují u nás dosud unikátní službu – Centrum časné rehabilitace. To funguje jako Jednotka intenzivní péče. Pacient po operaci je rovnou z kardiologické kliniky převezen do Poděbrad, kde se pod neustálým dohledem lékařů a zdravotních sester. Jakmile je to možné, zapojí se do běžných pooperačních léčebných procedur, stále pod zdravotnickým dohledem.

Ubytování a lázeňské procedury

V současné době se může v lázeňském komplexu ubytovat až 800 klientů současně. Lázeňských budov je mnoho. Ubytovat se můžete například v Hotelu Zámeček. Čtyřhvězdičkový hotel se nachází na břehu Labe, a přitom velmi blízko centra Poděbrad. Ubytování poskytuje v pokojích s vlastním sociálním zařízením a internetem. K dispozici jou léčebné a wellness procedury pod dohledem lékaře. Jedná se zejména o koupele, podvodní masáže a další.

Další možností je ubytování v penzionu Máj. Patří k těm větším lázeňským domům, má kapacitu 114 lůžek. Za léčebnými procedurami je to do Centrálních lázní asi 700 metrů. V penzionu je k dispozici 24hodinová lékařská služba.

Lázeňské a wellness procedury

V lázních Poděbrady se poskytují běžné lázeňské zdravotní procedury, podle typu onemocnění a na doporučení lékaře. Jedná se zejména o koupele, masáže, zábaly, nebo tělocvik. Lázně Poděbrady však můžete navštívit i za jiným, než léčebným účelem. Lázně poskytují mnoho programů – redukční program, víkendový program pro ženy, speciální programy pro seniory, lázně na zkoušku, relaxační pobyty nebo tolik oblíbené wellness víkendy.

Kultura a volný čas

Jak už bylo řečeno, Poděbrady se nacházejí v Polabské nížině. To je ideální oblast pro rekreační sportování, ať už pro pěší turistiku, jízdu na kole nebo na koni. V létě se můžete vykoupat v místním koupališti Jezero. Zahrát si můžete golf nebo plážový volejbal. Co se týče výletů, za návštěvu rozhodně stojí již zmiňovaný zámek, dále také historické centrum města nebo jezdecká socha Jiřího z Poděbrad. A oba břehy Labe jsou vhodné ke klidným nebo romantickým procházkám.

I kulturního vyžití poskytují Poděbrady dostatek. Ve městě se konají pravidelné koncerty, vernisáže, výstavy, navštívit můžete kino, divadlo, bowling nebo některou z mnoha kaváren.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!