verze pro tisk

Mariánské Lázně: Historický klenot

30. září 2011

Když se řekne“ Mariánské Lázně“, většině z nás se vybaví pojmy jako: léčivé prameny, wellness, ozdravné procedury či Kolonáda. Co všechno nám může toto krásné město opravdu nabídnout, proč bychom se měli vypravit na výlet za poznáním právě sem a jaká je historie tohoto překrásného města, se dozvíte v tomto článku.

Historie magických Lázní

Město Mariánské Lázně je již dlouhou dobu považováno za architektonický skvost a přitom v roce 2008 oslavilo teprve 200 let od jeho vzniku. Město prošlo velice zajímavým historickým vývojem a řadí se mezi nejmladší lázeňská města. Vývoj Mariánských Lázní byl však tak rychlý, že již po 100 letech jejich existence se zařadily mezi nejproslulejší lázně na světě.

Příběh léčivých pramenů

O přítomnosti léčivých pramenů vyvěrajících z údolí se vědělo již velmi dlouho, místo však nebylo příliš stvořeno k osídlení a proto prameny nebyly využívány. Ke konci 18. století se však situace naprosto změnila, prameny totiž začal podrobně zkoumat lékař Josef Jan Nehr. Ve svém mnohaletém výzkumu zjistil, jak moc blahodárné účinky mají zdejší prameny a rozhodl se jejich studiu zasvětit zbytek svého života. Díky němu byl v roce 1808 postaven první lázeňský dům a město bylo pojmenováno na Mariánské Lázně. Od té chvíle se město proslavilo svými léčivými prameny a stalo se známým po celém světě.

Zlatá éra

Během 19. století nabývaly Mariánské Lázně neustále na svém významu a své největší slávy dosáhly na začátku století dvacátého. Velice často zde pobývali známí umělci, úspěšní podnikatelé a významní šlechtici. Mariánské Lázně se tak staly velice silným společenským, kulturním i politickým centrem.

Lázeňské oplatky Kolonáda- záruka kvality

Tradiční lázeňské oplatky Kolonáda se vyrábí v Mariánských Lázních již od roku 1856. O jejich počátcích se traduje velmi zajímavá pověst. Jeden kuchař prý dostal za úkol připravit zákusek pro několik hostů, nevěděl si však rady a tak se rozhodl improvizovat. Vzal oplatečnice na pečení hostií, z vody a mouky vytvořil jednoduché těsto, které doplnil o cukr a mléko a mezi vzniklé oplatky nasypal směs oříšků, vanilkového cukru a skořice. Hostům oplatky tak zachutnaly, že se od roku 1856 začaly vyrábět ve velkém a vyrábí se dodnes.

Nejkrásnější perly

Mariánské Lázně tvoří spolu s Františkovými Lázněmi a Karlovými Vary takzvaný „Západočeský lázeňský trojúhelník“ a staly se tak jedněmi z nejzajímavějších a nejkrásnějších turistických oblastí České Republiky.

Jelikož jsou velice krásným a zajímavým městem, jistě pro vás bude velice poučné a příjemné je navštívit. Uvidíte mnoho architektonicky zajímavých staveb, překrásných fontán a příjemně provoněných parků. A pokud snad při procházkách po Kolonádě dostanete chuť na něco sladkého, nezapomeňte si koupit teplou lázeňskou oplatku. Mariánské Lázně se jistě stanou místem, kam se budete vždy rádi vracet a na které nikdy nezapomenete.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!