verze pro tisk

Priessnitzovy lázně Jeseník

30. duben 2011

Priessnitzovy lázně se nacházejí v krásné horské přírodě Jeseníků. Zdejší vzduch a klima samo o sobě působí blahodárně na naše zdraví. Lázeňský komplex se nachází v nadmořské výšce 620 metrů. Lázně jsou do horské krajiny zasazeny velmi citlivě, a jsou dominující stavbou pro nejbližší okolí. Oblast je velmi vhodná nejen k léčbě, ale také k aktivní dovolené, a to v každém ročním období.

Vincenz Priessnitz

Lázně Jeseník jsou neodmyslitelně spjaty se jménem Vincenze Priessnitze, který je díky své unikátní vodoléčebné metodě známý po celém světě. Priessnitz se narodil nedaleko od Jeseníku, a účinky studených obkladů testoval nejprve na sobě po těžkém úrazu. Uzdravil se, a díky tomu se jeho léčebná metoda rozběhla do všech koutů zeměkoule. V roce 1822 byl za jeho pomoci založen první vodoléčebný ústav na světě - Lázně Jeseník.

Co se zde léčí

Priessnitzovy lázně Jeseník se specializují na léčbu dermatologických chorob, zejména atopického ekzému, onemocnění pohybového aparátu, ale také psychických potíží. Dálě zde léčí nemoci cévní soustavy (vysoký krevní tlak, nemoci srdce), gynekologické potíže a dýchací onemocnění (alergie, astma). Odstraňování potíží se děje zejména pomocí mnohokrát ověřených Priessnitzových metod. Procedury tohoto „Vodního doktora“ jsou kombinovány s lehkými procházkami okolím.

Ubytování

Lázně Jeseník tvoří několik lázeňských domů, které svým klientům poskytují ubytování nejrůznějšího druhu. Od několika hvězdičkových hotelů až po skromnější ubytování v penzionech. Dominantou je bezpochyby tříhvězdičkový dům Priessnitz. Ten disponuje 250 lůžky. K dispozici současně je 24hodinová služba na recepci, lékařská péče, nové balneocentrum, 3 jídelny, taneční kavárna a další. Samozřejmostí je bezplatné WiFi připojení.

Další možností, kde se v Priessnitzových lázních ubytovat, jsou hotely Jan Ripper, Bezruč nebo Wolker. Všechny nabízí ubytování ve dvou a více lůžkových pokojích s nádherným výhledem na panorama Hrubého Jeseníku. V hotelích je zajištěná lékařská péče, součástí je inhalatorium, ordinace, a další služby nezbytné pro váš pobyt.

Procedury v lázních Jeseník

Hlavními procedurami jsou tedy metody podle Vincenze Priessnitze. Jedná se například o venkovní koupel dolních končetin. Ta spočívá v každodenní chůzi v bazénku, který je naplněn vodou přitékající z hor, o teplotě v rozmezí 8-15 stupňů. Tato metoda zlepšuje prokrvení nejen dolních končetin, ale také hlavy a celé horní poloviny těla. Zároveň zlepšuje odolnost proti psychickým chorobám, a posiluje srdce a cévy.

Další Priessnitzovou metodou je venkovní koupel horních končetin. Probíhá ve vodě stejné teploty, jako koupel dolních končetin. Slouží k odstranění migrén, zlepšuje dýchání a zmírňuje alergické a astmatické projevy.

Kromě Priessnitzových metod, mezi něž patří ještě studené obklady a zábaly, jednofázová a dvoufázová koupel a další, se v lázních Jeseník setkáte i s procedurami neobvyklými. Mezi ně patří:

  • sloupková korekční terapie (odstraňuje špatné držení těla)
  • počítačová kineziologie
  • elektrospánek
  • léčba pomocí laserů, zářičů, UV paprsků (používají se při léčbě lupénky a kožních chorob)
  • wellness procedury

Nabízené pobyty

Lázně Jeseník jsou velmi oblíbeným místem, kam si každoročně přijíždí odpočinout a načerpat síly až deset tisíc návštěvníků. Lázeňské pobyty se také liší podle toho, za čím přijíždíte. Chcete-li si pár dní odpočinout, je pro vás ideální pobyt Týden pro zdraví, který kombinuje wellness procedury (masáže apod) s tradičními léčebnými metodami. Dále se do lázní Jeseník můžete vydat na Týden proti celulitidě. Jste aktivní, ale chtěli byste zkombinovat pohyb s wellness procedurami? Pak je k dispozici pobyt Aktivní wellness. Samozřejmostí jsou speciální pobyty určené jen pro ženy, nebo naopak pro muže.

Okolí a volný čas

Jeseníky skýtají dost příležitostí k tomu, jak využít volný čas v lázních. Stovky turisticky značených cest a cyklotras vás provedou nejkrásnějšími místy těchto hor. Navštívit můžete Praděd, rozhlednu Zlatý chlum nebo nejvyšší železniční stanici Ramzová. V zimě je to jen kousek na sjezdovky nebo běžecké trasy. Pokud vás turistika neláká, využít můžete minigolf, lanové centrum, bazény a další.

Co se týče kultury, lázně mají svůj vlastní kulturní program. Ten zahrnuje přednášky, divadlo, koncerty nebo vernisáže. K dispozici je pro vás také lázeňské infocentrum, kde vám kdykoli podají informace o zajímavých akcích v regionu, o počasí a o všem, co při svém pobytu můžete využít.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!