verze pro tisk

Přírodní léčivé zdroje a minerální prameny v ČR

18. březen 2011

Česká republika má poměrně dostatek míst, kde vyvěrají minerální prameny. Z toho vyplývá i celkem solidní počet lázní a lázeňských středisek, které se na našem území vyskytují. Pokud budeme konkrétní, pak je v Čechách, na Moravě a ve Slezsku celkem 37 lázeňských míst, které disponují přírodními léčivými zdroji, jako jsou právě minerální prameny nebo také plyny. Z tohoto počtu pak lze vyjmout 24 lázní, jež mají jako hlavní léčebný prostředek zmíněné minerální prameny.

Nejznámější léčebné minerální prameny v ČR

V době, kdy lidstvo stále více využívá různých chemických látek k léčení, je dobré si uvědomit, že choroby, alergie a různá onemocnění se dají léčit i jinak, a to právě pomocí čistě přírodních zdrojů, tedy minerálních pramenů a vod. Největší koncentrace minerálních pramenů v ČR je v západních Čechách. Kdo by neznal Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Konstantinovy Lázně a hlavně Karlovy Vary.

Vřídlo v Karlových Varech má několik unikátů

Pokud jde o konkrétní přírodní léčivé zdroje, tedy minerální prameny, pak zmiňme například Vřídlo v Karlových Varech. Jedná se o vůbec nejteplejší minerální pramen na našem území, jeho teplota dosahuje 73,4° C. Zajímavostí u tohoto pramenu je rovněž i jeho „výbušnost“, Vřídlo totiž tryská až do výšky 14 metrů, přičemž za každou minutu vytryskne až 2000 litrů pramene. Karlovarské minerální prameny mají obecně teplotu od zhruba 40° C.

Studené minerální prameny

Zatímco na Karlovarsku máme teplé minerální prameny, v nedalekých Mariánských Lázních se setkáme naopak se studenými minerálními prameny, jejichž teplota dosahuje pouhých 7-10°C. Pro srovnání - minerální prameny v dalších známých lázních v Luhačovicích jsou zhruba o pět stupňů teplejší.

Pozitivní účinky minerálních pramenů

A proč vlastně využívat přírodní léčivé zdroje, jakými jsou třeba minerální prameny? Každý minerální pramen má jiné složení a vlastnosti. Některé prameny jsou vhodné pro zlepšení pohybového systému, další pak pro oběhový systém, kožní nemoci, nervový systém, trávicí ústrojí atd.

Minerální prameny mohou mít pozitivní účinek i na dýchací ústrojí či dokonce na duševní poruchy. Rozmanitost je vskutku veliká. Jak sami vidíte, není nutno spoléhat jen na chemii a vědu, stačí využívat přírodní léčebné zdroje a vrátit se tak trochu do dob, kdy se k léčení chorob a nemocí žádná chemie nepoužívala.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!