verze pro tisk

Hledáte originální zážitkový dárek? Zvolte pivní lázně

3. březen 2011

Chcete věnovat svým blízkým netradiční dárek? Svatební dárek, nebo pozornost unaveným rodičům? Pošlete je do pivních lázní. Nemusí to být obrovští milovníci „tekutého chleba“. Koupel ve zlatavém moku si tak jako tak zaručeně užijí, a hlavně tato procedura přispěje ke zdraví.

Historie lázeňství a piva

Lázeňství ve světě má dlouhou historii. V Číně například vznikaly první lázně v letech 1000 – 1300 př. n. l. Česká lázeňská města začala vznikat v 18. a 19. století. Léčivé prameny byly známy již dříve, ale na konci 19. století jejich proslulost značně vzrostla, a hovořilo se o nich i v Evropě.

Objev piva patří Sumerům. Má se za to, že ho přitom objevili náhodou, když do hliněných nádob s obilím začalo zatékat, a obilí zkvasilo. Výsledkem byl nápoj zbarvením podobný našemu současnému pivu. Ve 2. tisíciletí př.n.l byly dokonce zaznamenány obchody s pivem v Chammurapiho zákoníku.

Pivní lázně znali už ve středověku

Nejstarší pivní lázně jsou staré přibližně 2000 let. Je to originální lázeňská procedura. Jedná se o koupel v pivní lázni doplněnou masážemi, zábaly, relaxací a pitnou kůrou. Pivní lázeň se připravuje z horké vody, která musí mít teplotu v rozmezí 34 – 37 stupňů Celsia, z živých kultur pivovarských kvasnic a směsi bylin. Přesný recept pivních lázní je však tajemstvím, které znají jen ti, kdo je připravují.

Účinky pivních lázní

Pivní slad má na náš organismus blahodárné ozdravné účinky. Horká pivní koupel přispívá k regeneraci pokožky, jsou tedy vhodné při léčbě nejrůznějších kožních onemocnění. Pivní lázně také přispívají ke zlepšení obranyschopnosti organismu. Teplota, ve které se pivní koupel praktikuje, je příznivá pro prohřátí kloubů a uvolnění všech svalů těla. Lázeň také podporuje činnost srdce a má příznivý dopad na cévní soustavu.

Pivovarské kvasnice jsou také výborným zdrojem mnoha vitamínů, nejvíce vitamínu B, proteinů a sacharidů.

Pivní zážitek není úplně pro každého

Vzhledem k tomu, že koupel se provádí ve vyšší teplotě, není vhodná úplně pro každého. S lékařem by se měli poradit osoby trpící zejména vysokým krevním tlakem nebo srdečními chorobami. Také po prodělané operaci je vhodné návštěvu zvážit. A v neposlední řadě by nastávající maminky měli pivní lázně absolvovat až po ukončení 3. měsíce.

První pivní lázně v Čechách

První pivní lázně v Čechách vznikly v Chodové Plané, v rodinném pivovaru Chodovar. Jsou v naší republice jedinečné, a světově proslulé. Informovaly o nich i televizní stanice BBC nebo noviny The New York Times.

Pivní lázně v Chodové Plané jsou obsluhovány vyškoleným personálem. Dodržují zde tradici a přesný postup procedury tak, jak je od vzniku připravována. Můžete si být jisti, že dárek v podobě těchto pivních lázní bude pro vaše blízké opravdu nezapomenutelným zážitkem.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!